Карачиќ им кажал на ракометарите како да се победи Барселона

Дојдоа на Ф4 во Келн да играат, да победат, да бидат шампиони. И успеаја во тоа. Најтешкиот меч го одиграа во полуфиналето против Барселона. Имаа и негатива од 9-16 на полувреме. Малкумина во салата им даваа шанса дека можат да се вратат, да направат пресврт, да стигнат до финалето. Само тие веруваа во себе и покажаа како се игра со срце.

Но, не беше се така лесно. особено во полуфиналето кога на полувреме тимот од Шпанија имаше предност од 16-9. Но, една порака, еден говор на Игор Карачиќ ќе смени се.

„Влеговме во соблекувалната. Имавме негатива. Иван Чупиќ почна да зборува. Веднаш го прекинав. Им велам на момците. Па ние губевме во Битола и девет гола од Еурофарм Работник, па победивме. И што е послаб Еурофарм од Барселона. Ајде да играме како што знаеме. И така беше, знаевме дека ако тргнеме ништо нема да не спречи. Така и беше. Се друго видовте. Нам ни беше потешко со Барселона. За финалето со Веспрем бевме убедени дека ќе победиме. Унгарците немаа шанси во тој дуел, вели Игор Карачиќ.

Еуфорични 15 минути во второто полувреме со Барселона донесе на крајот триумф од 29-27. Потоа се е историја…