Како Омејер го донесе првото злато за Франција на Европските првенства (ВИДЕО)

Тиери Омејер е несомнено најдобриот голман во светот на ракометот изминативе десетина години. Во својата блескава кариера која сеуште трае, има освоено голем број на медали и индивидуални признанија кои веќе му го обезбедија местото во ракометните легенди. Еден од настапите кои секако ќе се паметат е финалето на Европското првенство 2006 година на кое домаќин беше Швајцарија.Во финалниот дуел се сретнаа репрезентациите на Франција и Шпанија, а посебен момент кој го одбележа тој натпревар беше периодот од петнаесетина минути во кој францускиот голман не дозволи да биде совладан, забележувајки 18 интервенции со што беше еден од најзаслужните за победата од 31-23 и првиот златен медал на Франција на Европските првенства. Дел од брилијантниот настап на Омејер погледнете го на видеото подоле.

Heroes of the final – Thierry Omeyer

First up in our 'Heroes of the final' series is the incredible Thierry Omeyer at EHF EURO 2006.The Fédération Française de Handball goalkeeper made 18 saves and went 15 minutes without conceding a goal as they beat Spain 29:23!After seeing Omeyer in action, read what he had to say about the match: http://pol2016.ehf-euro.com/news/single-news/news/15-minutes-without-conceding-a-goal/?tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=5a1640b9d96b0c0cc61d46aa1a83eb0f

Публикувахте от EHF EURO в Вторник, 27 октомври 2015 г.