И Пешевски ја отвори сезоната со победа

После Томовски и Кузмановски и Жарко Пешевски влезе во новата сезона со триумф така што и тимот на Штутгарт се пласираше во следната рунда од Купот на Германија.

Денеска Штутгарт како домаќин го надигра составот на Кобург со 29:24 и на тој начин се избори за пласман во следната рунда.

Пешевски дебитираше и постигна еден го од еден удар, па сега може да се подготвува и за деби во Бундес лигата следниот викенд.