Зицер мајстори: Новиот вардарец со одличен рефлекс до Топ 5 одбрана (ВИДЕО)

Ракометарот кој доаѓа во редовите на Вардар како замена за Дејан Милосављев, Артурс Кугис го сврте вниманието кон себе откако одбрани одлично во квалификациите за Европското првенство и воедно беше од голема помош за својата репрезентација на патот кон шампионатот.

Кугис имаше многу добри интервенции, но пеналот одбранет на дуелот против Словенија го однесе во Топ 5 одбрани и се најде во друштво на уште еден голман кој беше цел на Вардар, Филип Ивиќ од Хрватска како и: Тордур Гутесен (Фарски острови), Антон Тереков (Украина) и Матин Галија (Чешка).

Enjoy the Top 5 saves at the Men’s EHF EURO 2020 Qualifiers.🌟 Superb goalkeeping actions in these qualification games. Filip Ivic – 🇭🇷 Hrvatski rukometni savezArturs Kugis – 🇭🇷 Latvijas Handbola federācijaTordur Guttesen – 🇫🇴 Hondbóltssamband FøroyaAnton Terekhov – 🇺🇦 Федерація гандболу УкраїниMartin Galia – 🇨🇿 Česká Házená / Czech Handball

Публикувахте от EHF EURO в Сряда, 26 юни 2019 г.