Загреб го “фати” последниот воз за четвртфинале во СЕХА

Ракометарите на Загреб се последните директни четвртфиналисти во регионалната СЕХА лига, откако вечерва на домашен терен го победија составот на Мешков Брест со убедливи 30-24.

Покрај Вардар и Мотор од групата А, директни патници во четвртфиналето се уште Веспрем и Загреб од групата Б. Белорускиот првак одлично парираше во првиот дел, имаше и предност од еден или два гола, но на пауза се замина со водство за “плинарите” со 12-11.

По 13-13 на стартот на второото полувреме, избраниците на Веселин Вујовиќ се одлепија на 17-13 и тука беше решен победникот. Гостите се обидуваат да се вратат во игра, но неуспешно, па мечот заврши со победа на Загреб од 30-24.

Најдобри стрелци во победничкиот состав кој не сметаше на македонскиот репрезентативец Ненад Костески, беа Анте Гаџа со осум и Марин Шипиќ со шест, додека кај гостите се истакнаа Ваилупау со пет и Баранау со четири голови. Белорускиот тим ќе мора во осминафинале да се сретне со кинескиот Пекинг.