Заборавија на Северина и Розга: Која е ракометарката на Подравка што ги збудале Хрватите! (ФОТО)

„Грчката божица која ги збудале Хрватите“, „Ракометната убавица од Олимп“, се само дел од насловите низ хрватските и српските медиуми за ракометарката на Подравка, Ламприни Цакалу.

Грчката репрезентативка прва сезона настапува за хрватскиот првак, но веќе им стана омилена на тамошните навивачи. Тие низ форумите воодушевени од нејзината убавина пишуваат дека веќе заборавиле на сексапилот на Северина и Јелена Розга.

Цакалу е родена во селото Пета близу градот Арта, а има африкански корени. Нејзината баба по која го добила името е од Конго, а повеќе членови од нејзиното семејство се спортисти. Навива за АЕК Атина и за Барселона, ги обожава Леброн Џејмс и Јанис Антетокоумпо.

Таа пред една седмица го продолжи договорот со Подравка на уште една сезона и ќе остане во Копривница и следната сезона заедно со нашата репрезентативка Елена Ѓорѓиевска.

„Драго ми е што ќе останам во Подравка. Задоволна сум од екипата и од целата атмосфера во клубот. Се надевам дека наскоро ќе научам и хрватски за да можам да комуницирам полесно, со навивачите и со медиумите. Девојките ми помагаат, но воглавно разбирам тоа што го зборува тренер. Секако, тоа се спортски фрази, но надвор од сала е потешко. Кога се важни натпревари и сакам да бидам 100% сигурна дека сум разбрала, ми помагаат Тјаша Станко и Елена Ѓорѓиевска“, вели Цакалу.

Погледнете зошто Хрватите се заслепени од нејзината убавина…

 

View this post on Instagram

 

#forever#THE#Mood 🌊 #greek#sea

A post shared by Labrina Tsàkalou (@labrina_22) on

 

View this post on Instagram

 

Name a place more beautiful than #Greece , I’ll wait … Here … 🇬🇷🌊

A post shared by Labrina Tsàkalou (@labrina_22) on

 

View this post on Instagram

 

#my#forever#summer#mood 🇬🇷☀️🌊

A post shared by Labrina Tsàkalou (@labrina_22) on