ЖРК Металург го доби првото засилување за новата сезона

Женскиот ракометен клуб Металург во новата сезона доби квалитетно засилување.

Се работи за ракометарката Маја Ивановска која потекнува од школата на ЖРК Куманово, а во Металург пристигнува од екипата на Жито Прилеп. Оваа година Ивановска беше дел од поширокиот список на сениорската репрезентација на Македонија предводена од Ристо Магдинчев. Ивановска игра на позициите лев и среден бек.

Во новата сезона ЖРК Металург ќе стартува во помладен состав , а екипата главно ќе биде составена од пионерски, кадетски и сениорски репрезентативки на Македонија. По заминувањето на главните играчи на тимот, сега младите треба да покажат што знаат и умеат во новата сезона.

“Добро е чувството да бидеш дел од ЖРК Металург, кој е целосно подмладен и се состои од талентирани македонски ракометарки. Повеќето од сегашниот состав на Металург се кадетски, младински и сениорски репрезентативки на Македонија и добро се познаваме. Се надевам дека овој тим многу брзо ќе ги покаже своите вистински вредности“ – изјави Маја Ивановска за сајтот на ЖРК Металург