ЕХФ го одбира ALL-STAR тимот за сезоната 2015/2016 (ВИДЕО)

Европската ракометна федерација четврта година по ред организира гласање на ALL-STAR тимот на ЕХФ Велукс Лигата на шампионите за сезоната 2015/2016.

Ракометните фанови ширум светот и оваа година ќе бидат главните креатори на “ѕвездениот состав”, а своите гласови ќе можат да ги дадат во десет различни категории. Интересот за гласањето изминатите години беше голем, а само претходната година дури 44.000 ракометни фанови партиципирале во гласањето на ЕХФ.

Оваа година својот глас ќе можете да го дадеде во десет различни категории, а како номинирани во изборот на ALL-STAR составот се најдоа и најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, ракометарите и тренерот на Вардар: Штербик, Дибиров, Тоскиќ, Душебев и Раул Гонзалес.

Номинирани ракометари за сезоната 2015/2016 се:

ГОЛМАНИ

Никлас Ландин (Данска) РК Кил (Германија)
Тиери Омејер (Франција) ПСЖ (Франција)
Арпад Штербик (Шпанија) Вардар (Македонија)
Матијас Андерсон (Шведска) Фленсбург (Германија)
Родриго Коралес (Шпанија) Орлен Висла Плок (Полска)

ЛЕВИ КРИЛА

Тимур Дибиров (Русија) Вардар (Македонија)
Валур Сигурдсон (Исланд) Барселона (Шпанија)
Уве Генсхајмер (Германија) Рајн Некар Левен (Германија)ж
Мануел Штрлек (Хрватска) Виве Таурон Киелце (Полска)
Јонас Калман (Шведска) Пик Сегед (Унгарија)

ЛЕВИ БЕКОВИ

Момир Илиќ (Србија) Веспрем (Унгарија)
Михал Јурецки (Полска) Виве Таурон Киелце ( Полска)
Ваел Жалуз (Тунис) Барселона (Шпанија)
Иман Џамали (Унгарија) Кристијанштад (Шведска)
Микел Хансен (Данска) ПСЖ (Франција)

ЦЕНТРАЛНИ БЕКОВИ

Расмус Лауге Шмит (Данска) Фленсбург (Германија)
Деан Бомбач (Словенија) Пик Сегед (Унгарија)
Енди Шмид (Швајцарија) Рајн Некар Левен (Германија)
Никола Карабатиќ (Франција) ПСЖ (Франција)
Домагој Дувњак (Хрватска) Кил (Германија)

ПИКЕРИ

Хулен Агинагалде (Шпанија) Виве Таурон Киелце
Растко Стојковиќ (Србија) Мешков Брест (Белорусија)
Тиаго Роча (Португалија) Орлен Висла Плок (Полска)
Андреас Нилсон (Шведска) Веспрем (Унгарија)
Алем Тоскиќ (Србија) Вардар (Македонија)

ДЕСНИ БЕКОВИ

Кирил Лазаров (Македонија) Барселона (Шпанија)
Марко Вујин (Србија) Кил (Германија)
Ласло Наѓ (Унгарија) Веспрем (Унгарија)
Алекс Душебаев (Шпанија) Вардар (Македонија)
Јуре Доленец (Словенија) Монпелје ( Франција)

ДЕСНИ КРИЛА

Гаспер Маргуч (Словенија) Веспрем (Унгарија)
Ласе Сван (Данска) Фленсбург (Германија)
Виктор Томас (Шпанија) Барселона (Шпанија)
Тобијаш Рајхман (Германија) Виве Таурон Киелце (Полска)
Кристијан Бјорнсен (Норвешка) Кристијанштад (Шведска)

НАЈДОБРИ ДЕФАНЗИВЦИ

Лука Карабатиќ (Франција) ПСЖ (Франција)
Тимушин Шуч (Унгарија) Веспрем (УнгlBарија)
Ерленд Мамелунд (Норвешка) Кил (Германија)
Виран Морос (Шпанија) Барселона (Шпанија)
Тобиас Карлсон (Шведска) Фленсбург (Германија)

НАЈДОБАР МЛАД РАКОМЕТАР

Блаж Јанц (Словенија) Целје Пивоварна Лашко (Словенија)
Домагој Павловиќ (Хрватска) ППД Загреб (Хрватска)
Дарко Ѓукиќ (Србија) Бешикташ (Турција)
Ласе Андерсон (Данска) Киф Колдинг Копенхаген (Данска)
Џери Толбринг (Шведска) Кристијанштад (Шведска)

НАЈДОБАР ТРЕНЕР

Ксавиер Сабате (Шпанија) Веспрем (Унгарија)
Љубомир Врањеш (Шведска) Фленсбург (Унгарија)
Веселин Вујовиќ (Црна Гора) ППД Загреб (Хрватска)
Раул Гонзалес (Шпанија) Вардар (Македонија)
Таланд Душебаев (Шпанија) Виве Таурон Киелце (Полска)

Гласајте за својот омилен ракометар на слениов линк