ЕХФ ги избира најдобрите за оваа сезона: Вклучете се во гласањето за „ол-стар“ тимот на ЛШ!

Веќе традиционално, ЕХФ при крај на сезоната во најелитното европско ракометно натпреварување, ги одбира најдобрите поединци за изминатата сезона. Овој пат изборот ќе го направат ракометните љубители, кои со еден клик можат да го дадат својот глас за најдобриот ракометар на секоја позиција пооделно, како и за најквалитетен тренер и дефанзивец.
Меѓу најдобрите имаше место за шест ракометари на Барселона, а еден од нив е Кирил Лазаров на позиција десен бек. Во редовите на Вардар номинирани се четворица ракометари, Тимур Дибиров-лево крило, Арпад Штербик-голман, Игор Карачиќ-централен бек и Алекс Душебаев за најдобар млад играч. Пет номинации имаат ракометарите на ПСЖ, а по три Киелце, Кил и Веспрем. Раул Гонзалес се наоѓа меѓу номинираните за најдобар тренер, тука имаше место и за поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ, а од оние екипи кои се пласираа меѓу последните осум, ги нема тренерите на Веспрем- Карлос Ортега, ПСЖ-Гарден и на Барселона- Чаби Пасквал.
Гласањето трае до недела, 24 мај, а Вашиот избор можете да го направите тука.


НОМИНИРАНИ СЕ:


ГОЛМАНИ


Филип Ивиќ (ППД Загреб)

Роланд Миклер (Веспрем)

Тиери Омејер (ПСЖ)

Арпад Штербик (Вардар)

Даниел Шариќ (Барселона)


ЛЕВИ КРИЛА


Тимур Дибиров (Вардар)

Уве Генсхајмер (Рајн-Некар Левен)

Самуел Онрубија (ПСЖ)

Хуанин Гарсија (Ла Риоха)

Гудјон Валур Сигурдсон (Барселона)


ЛЕВИ БЕКОВИ


Момир Илиќ (Веспрем)

Вилијам Акамбре (ПСЖ)

Карол Бјелецки (Кјелце)

Бо Спелерберг (Колдинг)

Никола Карабатиќ (Барселона)


СРЕДНИ БЕКОВИ


Микел Хансен (ПСЖ)

Томас Могенсен (Фленсбург)

Игор Карачиќ (Вардар)

Деан Бомбач (Пик Сегед)

Хуан Кањелјас (Кил)


ПИВОТИ


Камил Сипжак (Висла)

Ренато Сулиќ (Веспрем)

Хулен Агинагалде (Кјелце)

Патрик Винчек (Кил)

Толга Озбахар (Бешикташ)


ДЕСНИ БЕКОВИ


Кирил Лазаров (Барселона)

Жолт Балог (Пик Сегед)

Марко Вујин (Кил)

Александер Петерсон (Рајн-Некар Левен)

Ким Андерсон (Колдинг)


ДЕСНИ КРИЛА


Драган Гајиќ (Монпелје)

Златко Хорват (Кјелце)

Валентин Јонеа (Висла)

Виктор Томас (Барселона)

Патрик Грецки (Рајн-Некар Левен)


ДЕФАНЗИВЦИ


Пјотр Грабарчик (Кјелце)

Рене Тофт Хансен (Кил)

Ларс Јоргенсен (Колдинг)

Виран Морос (Барселона)

Јаков Гојун (ПСЖ)


МЛАДИ ИГРАЧИ (1992 и помлади)


Александар Деревен (Чеховски медведи)

Сандер Сагосен (Алборг)

Алекс Душебаев (Вардар)

Блаж Јанц (Целје)

Теофил Кос (Данкерк)


ТРЕНЕРИ


Алфред Гисласон (Кил)

Раул Гонзалес (Вардар)

Хуан Пастор (Пик Сегед)

Талант Душебаев (Кјелце)

Веселин Вујовиќ (ППД Загреб)