Египет против Германија за златото на кадетскиот Мундијал

Селекциите на Египет и на Германија одиграа одлични полуфинални натпревари и утре ќе се соочат во финалето на кадетското Светско првенство кое се игра од 18 часот во салата СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

Египет денеска одигра неверојатн натпревар против несовладливата Португалија. Конечно се најде некој да ја запре селекцијата на Португалија, а во меч со 77 гола селекцијата на Египет славеше со 41:36.

Второто полуфинале донесе помалку голови, а и таму Германија имаше контрола на мечот. Германците водеа од првата минута и се изборија за триумф од осум гола со 31:23.

Претходно Французите го надиграа Исланд, а Унгарија селекцијата на Шпанија, па веќе се формирани двојките за пласман за последниот ден од Мундијалот.

РЕЗУЛТАТИ ОД ПОЛУФИНАЛЕ

ЕГИПЕТ – ПОРТУГАЛИЈА    41:36 (20:19)

ГЕРМАНИЈА – ДАНСКА     31:23 (13:9)

РАЗИГРУВАЊЕ ЗА 5-8 МЕСТО

ИСЛАНД – ФРАНЦИЈА    24:30 (10:16)

УНГАРИЈА – ШПАНИЈА    29:24 (13:8)

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА УТРЕ

10:30ч – МЕЧ ЗА 7. МЕСТО

ИСЛАНД – ШПАНИЈА

13:00ч – МЕЧ ЗА 5. МЕСТО

ФРАНЦИЈА – УНГАРИЈА

15:30ч – МЕЧ ЗА 3. МЕСТО

ПОРТУГАЛИЈА – ДАНСКА

18:00ч – ФИНАЛЕ

ЕГИПЕТ – ГЕРМАНИЈА