Европски предизвик за ЖРК Вардар: Која е екипата на Дунајварош?

Вториот тим на ЖРК Вардар овој викенд ја започнува европската авантура од Унгарија. ЖРК Вардар натпреварите ги почнува од третото коло во ЕХФ купот. Младите ракометарки на ЖРК Вардар за противник го имаат Дунајварош, тим кој во унгарското првенство има одлични резултати. Главна ѕвезда во Дунајварош е Анита Булат која зад себе има богата историја. Во текот на првенството клубот го засили и ракометарката од ЕРД- Кристина Тришчук, исто така репрезентативка на Унгарија и дел од селекцијата која го освои бронзениот медал на Европското Првенство во Србија во 2012 година. Во составот на Дунајварош се и останатите три репрезенативки на Унгарија, Мелинда Винсе, Виг Вивиен и Тифа Агнес. На европска сцена најголем успех на Дунајварош е освојување на шампионската титула во Лига на шампионите во сезона 1998/99 . Тимот располага со сите млади категории кои паралелно со првиот тим на Дунајварош остваруваат добри резултати во Унгарија. Тренер на Дунајварош е екс-селекторот на унгарската женска репрезентација – Естер Матефи. Во управата на Дунајварош е Бојана Радуловиќ една од легендите на унгарскиот ракомет и најзаслужна за големите успеси на Дунајварош во минатато.

ЖРК Вардар предводен од тренерот  Симе Симовски ќе треба да даде отпор на унгарките иако не се фаворити. Со помош на публиката во Скопје составот на ЖРК Вардар може да направи солиден резултат за добро претставување во Европа.

Првиот натпревар се игра во Дунајварош, додека реванш натпреварот се игра во Скопје во СЦ “Јане Сандански”.

Дунајварош – ЖРК Варар- 15.11.2014  18:00

ЖРК Вардар – Дунајварош – 23.11.2014 17:00

 

Сите остварени резултати на Дунајварош на европска сцена ( Лига на шампиони, ЕХФ Куп, КПК).

EHF Лига на шампиони 2008-09 – Квалификациски турнир 2

Dunaferr NK vs HC Motor 31 : 36 (17 : 17)
HC Naisa-Nis vs Dunaferr NK 20 : 28 (7 : 18)
Dunaferr NK vs FCK Handbold A/S 15 : 22 (7 : 12)

EHF Куп 2008-09 – Рунда 3

► Рунда 3
Dunaferr NK vs VfL Oldenburg 31 : 31 (17 : 16)
VfL Oldenburg vs Dunaferr NK 29 : 27 (15 : 13)

 

EHF Куп 2007-08 – 1/2 Финале

► 1/2 Финале
Dunaferr NK vs Itxako-Navarra 27 : 23 (14 : 14)
Itxako-Navarra vs Dunaferr NK 28 : 22 (14 : 9)
► 1/4 Финале
Byasen HB Elite vs Dunaferr NK 29 : 28 (17 : 14)
Dunaferr NK vs Byasen HB Elite 32 : 28 (17 : 15)
► 1/8 Финале
ZRK “Knjaz Milos” vs Dunaferr NK 29 : 43 (11 : 20)
Dunaferr NK vs ZRK “Knjaz Milos” 40 : 24 (21 : 13)
► Рунда 3
Dunaferr NK vs NP GK Rostov-Don 33 : 23 (19 : 10)
NP GK Rostov-Don vs Dunaferr NK 26 : 28 (12 : 12)
► Рунда 2
Garadag HC Baku vs Dunaferr NK 14 : 46 (9 : 24)
Dunaferr NK vs Garadag HC Baku 38 : 20 (20 : 9)

EHF Куп 2006-07 – 1/4 Финале

► 1/4 Финале
Orsan Elda Prestigio vs Dunaferr NK 34 : 28 (18 : 15)
Dunaferr NK vs Orsan Elda Prestigio 28 : 24 (12 : 11)
► 1/8 Финале
Dunaferr NK vs Kiskunhalas NKSE 31 : 20 (14 : 9)
Kiskunhalas NKSE vs Dunaferr NK 27 : 28 (12 : 14)
► Рунда 3
NP GK Rostov-Don vs Dunaferr NK 24 : 26 (10 : 15)
Dunaferr NK vs NP GK Rostov-Don 30 : 16 (19 : 11)

 

 

Групна фаза / Група B
Dunaferr NK vs HC “Lada Togliatti” 30 : 27 (17 : 14)
Slagelse DT vs Dunaferr NK 27 : 25 (12 : 10)
ZRK Knjaz Milos vs Dunaferr NK 24 : 27 (13 : 15)
Dunaferr NK vs Slagelse DT 23 : 27 (9 : 15)
HC “Lada Togliatti” vs Dunaferr NK 31 : 26 (16 : 12)
Dunaferr NK vs ZRK Knjaz Milos 39 : 24 (21 : 13)
► Квалификациска рунда 2
1. FC Nürnberg vs Dunaferr NK 20 : 25 (12 : 14)
Dunaferr NK vs 1. FC Nürnberg 29 : 30 (15 : 14)

 

Куп на куп победници (КПК) 2005-06 – 1/4 Финале

1/4 Финале
Gjerpen Handball Skien vs Dunaferr NK 29 : 28 (17 : 14)
Dunaferr NK vs Gjerpen Handball Skien 32 : 32 (17 : 16)

EHF Лига на шампиони 2004-05 – 1/2 Финале

► 1/2 Финале
Dunaferr SE vs Slagelse FH 25 : 28 (12 : 10)
Slagelse FH vs Dunaferr SE 21 : 17 (11 : 6)
► 1/4 Финале
Dunaferr SE vs Viborg HK A/S 27 : 26 (10 : 14)
Viborg HK A/S vs Dunaferr SE 30 : 31 (16 : 13)
► Групни натпревари / Група A
Ikast Bording EH vs Dunaferr SE 28 : 27 (16 : 12)
Dunaferr SE vs CBM Astroc Sagunto 35 : 28 (15 : 17)
CBM Astroc Sagunto vs Dunaferr SE 26 : 33 (13 : 17)
ZRK Buducnost MONET vs Dunaferr SE 16 : 18 (10 : 12)
Dunaferr SE vs Ikast Bording EH 25 : 25 (11 : 14)
Dunaferr SE vs ZRK Buducnost MONET 27 : 18 (13 : 9)

 

EHF Лига на шампиони 2003-04 – 1/2 Финале

► 1/2 Финале
Dunaferr SE vs Slagelse FH 34 : 29 (18 : 11)
Slagelse FH vs Dunaferr SE 32 : 22 (15 : 9)
► 1/4 Финале
RK Buducnost MONET vs Dunaferr SE 26 : 31 (10 : 17)
Dunaferr SE vs RK Buducnost MONET 29 : 24 (16 : 11)
► Групна фаза / Група A
DJK / MJC Trier vs Dunaferr SE 24 : 24 (15 : 14)
Dunaferr SE vs El Osito L’Eliana Valencia 26 : 23 (13 : 10)
HC “Lada Toljatti” vs Dunaferr SE 21 : 22 (13 : 13)
El Osito L’Eliana Valencia vs Dunaferr SE 28 : 27 (16 : 11)
Dunaferr SE vs DJK / MJC Trier 30 : 22 (14 : 10)
Dunaferr SE vs HC “Lada Toljatti” 29 : 28 (13 : 11)

EHF Лига на шампиони 2002-03 – Квалификациска рунда 2

► Квалификациска рунда 2
Ferrobus KU Mislata vs Dunaferr SE 27 : 20 (12 : 12)
Dunaferr SE vs Ferrobus KU Mislata 31 : 25 (17 : 15)
EHF Куп 2002-03 – Финале
► Финале
Dunaferr SE vs Slagelse FH 27 : 22 (11 : 11)
Slagelse FH vs Dunaferr SE 27 : 20 (12 : 11)
► 1/2 Финале
Dunaferr SE vs Cornexi Alcoa 33 : 28 (16 : 17)
Cornexi Alcoa vs Dunaferr SE 23 : 22 (13 : 8)
► 1/4 Финале
Volgograd AKVA vs Dunaferr SE 25 : 22 (13 : 7)
Dunaferr SE vs Volgograd AKVA 23 : 18 (13 : 10)
►Рунда 4
Dunaferr SE vs AKABA Bera Bera S.Sebastian 23 : 18 (13 : 9)
AKABA Bera Bera S.Sebastian vs Dunaferr SE 23 : 20 (10 : 11)
►Рунда 3
Spono Nottwil vs Dunaferr SE 26 : 41 (13 : 22)
Dunaferr SE vs Spono Nottwil 38 : 22 (20 : 14)

 

EHF Лига на шампиони 2001-02 – Групна фаза
► Групна фаза – / Група B
GOG Gudme vs Dunaferr SE 19 : 20 (8 : 11)
Dunaferr SE vs Bud. Brillant Podgorica 28 : 22 (14 : 11)
Dunaferr SE vs Milar L’Eliana Valencia 22 : 23 (11 : 13)
Bud. Brillant Podgorica vs Dunaferr SE 33 : 25 (14 : 9)
Dunaferr SE vs GOG Gudme 25 : 20 (11 : 7)
Milar L’Eliana Valencia vs Dunaferr SE 22 : 20 (12 : 10)
Cup Winners’ Cup (КПК) 2000-01 – Рунда 4
► Рунда 4 –
E.S.B.F. Besancon vs Dunaferr SE 16 : 16 (8 : 9)
Dunaferr SE vs E.S.B.F. Besancon 20 : 21 (11 : 8)
► Рунда 3 –
Dunaferr SE vs “Eastcon AG” Vilnius 27 : 25 (11 : 10)
“Eastcon AG” Vilnius vs Dunaferr SE 15 : 31 (7 : 15)

 

EHF Лига на шампиони 1999-00 – 1/4-Финале
► 1/4-Финале
Dunaferr SE vs Buducnost Podgorica 33 : 33 (21 : 16)
Buducnost Podgorica vs Dunaferr SE 27 : 25 (12 : 11)
► Лига на шампиони – / Група D
Montex Lublin vs Dunaferr SE 29 : 26 (15 : 14)
Dunaferr SE vs GAS Anagennisi Artas 41 : 19 (17 : 9)
Podravka Dolcela vs Dunaferr SE 27 : 24 (11 : 12)
GAS Anagennisi Artas vs Dunaferr SE 21 : 27 (11 : 16)
Dunaferr SE vs Montex Lublin 32 : 26 (13 : 8)
Dunaferr SE vs Podravka Dolcela 27 : 16 (14 : 8)

 

 

EHF Лига на шампиони 1998-99 – Финале

Финале
Dunaferr SE vs Krim Electa Ljubljana 25 : 23 (16 : 11)
Krim Electa Ljubljana vs Dunaferr SE 26 : 26 (12 : 11)
► 1/2-Финале
Hypo Niederösterreich vs Dunaferr SE 24 : 20 (11 : 11)
Dunaferr SE vs Hypo Niederösterreich 30 : 25 (10 : 12)
► 1/4-Финале
Dunaferr SE vs Ikast F.S. 28 : 23 (13 : 10)
Ikast F.S. vs Dunaferr SE 25 : 22 (11 : 9)
► Лига на шампиомите  – / Група C
Oltchim Valcea vs Dunaferr SE 21 : 24 (10 : 12)
Dunaferr SE vs GAS Anagennisi Artas 35 : 18 (18 : 11)
Dunaferr SE vs Hypo Niederösterreich 26 : 27 (13 : 11)
GAS Anagennisi Artas vs Dunaferr SE 29 : 33 (13 : 20)
Dunaferr SE vs Oltchim Valcea 24 : 23 (17 : 12)
Hypo Niederösterreich vs Dunaferr SE 24 : 23 (11 : 11)
► 1/16-Финале
Dunaferr SE vs Slovan Duslo Sala 34 : 26 (17 : 11)
Slovan Duslo Sala vs Dunaferr SE 21 : 26 (9 : 9)

 

 

Трофеј на шампоните 1998-99 – Финале

 

Dunaferr SE vs Viborg HK 28 : 27 (14 : 12)
Dunaferr SE vs Baekkelagets Oslo 28 : 27 (12 : 13)

 

 

 

EHF Куп 1997-98 -Финале

 

HC SCP Banska Bystrica vs Dunaferr SE 22 : 26 (11 : 12)
Dunaferr SE vs HC SCP Banska Bystrica 34 : 27 (16 : 9)
► 1/2-Финале
Dunaferr SE vs CB Elda Prestigio 35 : 23 (16 : 10)
CB Elda Prestigio vs Dunaferr SE 26 : 26 (12 : 9)
► 1/4-Финале
Byasen Trondheim vs Dunaferr SE 24 : 23 (13 : 11)
Dunaferr SE vs Byasen Trondheim 35 : 19 (15 : 8)
► 1/8-Финале
Samoborka Silex Samobor vs Dunaferr SE 21 : 30 (10 : 17)
Dunaferr SE vs Samoborka Silex Samobor 34 : 21 (16 : 11)

 

 

Трофеј на шампионите 1997-98 -Финале

Baekkelagets Oslo vs Dunaferr SE 27 : 23 (11 : 13)
Hypo Niederösterreich vs Dunaferr SE 23 : 28 (13 : 14

 

Cup Winners’ Cup (КПК)1996-97 – 1/8-Финале     
► 1/8-Финале
Dunaferr SE vs Motor Zaporoshje 20 : 22 (8 : 8)
Motor Zaporoshje vs Dunaferr SE 23 : 22 (11 : 9)
► 1/16-Финале
“Zeljeznicar” Sarajevo vs Dunaferr SE 6 : 51 (3 : 21)
Dunaferr SE vs “Zeljeznicar” Sarajevo 39 : 14 (21 : 6)

 

 

Cup Winners’ Cup (КПК) 1995-96 – 1/4-Финале
► 1/4-Финале
Dunaferr SE vs “Kras” Zagreb 26 : 20 (10 : 6)
“Kras” Zagreb vs Dunaferr SE 28 : 19 (16 : 3)
► 1/8-Финале
Dunaferr SE vs Hapoel Petach – Tikva 34 : 9 (16 : 5)
Hapoel Petach – Tikva vs Dunaferr SE 15 : 35 (8 : 17)
► 1/16-Финале
Academico Madeira vs Dunaferr SE 14 : 34 (5 : 16)
Dunaferr SE vs Academico Madeira 31 : 11 (13 : 6)

 

Cup Winners’ Cup (КПК) 1994-95 -Финале
►Финале
TV Giessen Lützellinden vs Dunaferr SE 25 : 23 (15 : 10)
Dunaferr SE vs TV Giessen Lützellinden 26 : 18 (13 : 9)
► 1/2-Финале
Dunaferr SE vs “Rossijanka” Volgograd 24 : 19 (12 : 9)
“Rossijanka” Volgograd vs Dunaferr SE 23 : 20 (10 : 9)
► 1/4-Финале
Spartak Kiev vs Dunaferr SE 25 : 24 (14 : 12)
Dunaferr SE vs Spartak Kiev 24 : 19 (14 : 7)
► 1/8-Финале
Dunaferr SE vs Rödovre Handboldclub 25 : 13 (13 : 4)
Rödovre Handboldclub vs Dunaferr SE 19 : 23 (6 : 12)
► 1/16-Финале
Gabrovo Handball Club vs Dunaferr SE 12 : 25 (5 : 16)
Dunaferr SE vs Gabrovo Handball Club 33 : 13 (15 : 7)
Финале
Dunaferr SE vs Debreceni VSC 23 : 25 (7 : 11)
Hypo Niederösterreich vs Dunaferr NK 29 : 25 (15 : 11