Добрите резултати во Лигата на шампиони му донесоа продолжување на договорот

Екипата на вице шампионот на Шпанија, Бидасоа Ирун бележи одлични резултати во Лигата на шампионите. По одиграни пет кола тие се наоѓаат на првата позиција со четири победи и едно реми. Ваквиот успех на екипата значеше и продолжување на договорот на тренерот Јакобо Куетара.

Со новиот договор управата на Бидасоа Ирун го обврза Куетара до 2022 година. Тренерот пристигна во клубот во сезоната 2016/17.

Бидасоа Ирун под водство на австрискиот стручњак во првенството на Шпанија се наоѓа на четвртата позиција по седум одиграни кола со пет победи и по еден пораз и нерешен исход.

Шпанскиот тим во Лигата на шампионите е во група со Еурофарм Работник и првиот нивни дуел го добија Шпанците на домашен терен.