ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија против Словенија во мечот на денот

Најинтересниот натпревар денеска ќе биде одигран во Бугојно меѓу Македонија и Словенија. Репрезентациите во кадетска конкуренција ќе се пресметаат во битката за место во финалето и ова дефинитивно ќе биде шанса за кадетите да покажат дека одат во вистинскиот правец во подготовката за Мундијалот во август.

Дербито на денот ќе биде одиграно во Франција каде што составот на ПСЖ во битката за новата титула во Франција денеска ќе има нова пресметка против составот на Монпелје. Сè уште актуелниот победник во Лигата на шампионите ќе има тешко гостување, но јасно е дека ова ќе биде интересна средба.

Покрај тоа денеска има и интересни средби на домашна сцена, каде ќе бидат одиграни нови средби во Купот на Македонија. Денеска има две финални средби во групите 2 и 3 во Скопје, па ќе има добар ракомет.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

13:00ч

ТИКВЕШ – БОРЕЦ (Куп на Македонија)

14:00ч

ГЕВГЕЛИЈА – СПАРТАК (Македонија, Женска лига, плеј-аут)

ЦЕМС – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ (Македонија, Женска лига, плеј-аут)

ЕСБЈЕРГ – ЛЕМВИГ (Данска 1, плеј-аут)

СТ. ПЕТЕРСБУРГ – ЧСМ БУКУРЕШТ (Челенџ куп)

ФЕРЕНЦВАРОШ – ДАБАС (Унгарија 1)

ВАРДАР – ПРИЛЕП (Куп на Македонија)

СТРУГА – МЕТАЛУРГ 2 (Куп на Македонија)

15:00ч

ПЕЛИСТЕР – БУТЕЛ СКОПЈЕ (Куп на Македонија)

15:30ч

СТРУЖАНКА – МЕТАЛУРГ (Македонија, Женска лига, плеј-оф)

16:00ч

МАКЕДОНИЈА – СЛОВЕНИЈА (Кадети, турнир во Бугојно)

ШИОФОК – ЕСТЕРХАЗИ (Унгарија 1, жени)

БУКСТЕУДЕ – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига 1, жени)

БЕНФИКА – БЕЛЕНЕНСЕС (Португалија 1)

БЕРН – СТ. ГАЛЕН (Швајцарија 1, плеј-оф)

16:30ч

БЛОМБЕРГ – БОРУСИЈА ДОРТМУНД (Германија Бундес лига 1, жени)

17:00ч

РИБНИЦА – ГОРЕЊЕ (Словенија 1, плеј-оф)

КУЕНКА – ГРАНОЛЕРС (Шпанија, Асобал)

МОРС – НОРДСЈИЛАНД (Данска 1, плеј-аут)

17:30ч

БЕНЗАЈМ – БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН (Германија Бундес лига 1, жени)

17:45ч

ХОЛСТЕБРО – ТАТАБАЊА (Куп на ЕХФ)

18:00ч

НИМ – ИВРИ (Франција 1)

ВОЈВОДИНА – ПАРТИЗАН (Србија, Супер лига, плеј-оф)

БЕНИДОРМ – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија, Асобал)

МАДЕИРА – АЕК (Челенџ куп)

БАЛАТОНФУРЕДИ – ЧУРГО (Унгарија 1)

БУДАКАЛАШ – КОМЛО (Унгарија 1)

ЕГЕР – ЧЕГЛЕДИ (Унгарија 1)

ДУНАЈВАРОШ – МОСОНМАЃАРОВАР (Унгарија 1, жени)

ЃЕР – КИШВАРДА (Унгарија 1, жени)

ВАЦИ – МТК (Унгарија 1, жени)

НЕКАРЗУЛМЕР – БИТИГХАЈМ (Германија Бундес лига 1, жени)

ТУРИНГЕР – ХАЛЕ НОЈШТАТ (Германија Бундес лига 1, жени)

МЕТАЛУРГ – ПРОЛЕТ (Куп на Македонија)

18:30ч

МЕТАЛОПЛАСТИКА – ПАНЧЕВО (Србија, Супер лига, плеј-оф)

КАЊАС – ЛА РИОХА (Шпанија, Асобал)

19:00ч

ПСЖ – МОНПЕЛЈЕ (Франција 1)

УМАГ – ВИНКОВЦИ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)

ВАРАЖДИН – ЗАМЕТ  (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

ШАМОТ – ОБИЛИЌ (Србија Супер лига)

РУДАР КОСТОЛАЦ – СЛОГА (Србија, Супер лига, плеј-аут)

БАД ВИЛДУНГЕН – ОЛДЕНБУРГ (Германија Бундес лига 1, жени)

19:30ч

ТРЕМБЛЕ – ИСТР (Франција 1)

НЕЛИНГЕН – МЕЦИНГЕН (Германија Бундес лига 1, жени)

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – БАЗЕЛ (Швајцарија 1, плеј-оф)

ПФАДИ ВИНТЕРТУР – КРИЕН (Швајцарија 1, плеј-оф)

20:00ч

ДАНКЕРК – ПОНТО (Франција 1)

ТУЛУЗ – НАНТ (Франција 1)

РУДАН ЛАБИН – ГОРИЦА (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

СТ. РАФАЕЛ – ПОРТО (Куп на ЕХФ)

ФЛЕРИ – НИЦА (Франција 1, жени, плеј-оф)

БУРГ ДЕ ПАЖ – СТ. АМАНД (Франција 1, жени, плеј-аут)

20:30ч

БЕРГИШЕР – МЕЛСУНГЕН (Германија, Бундес лига)

ХУЕСКА – ПУЕНТЕ ХЕНИЛ (Шпанија, Асобал)

КАЕН – НИЦА (Франција 2)

НАНТ – БЕЗАНСОН (Франција 1, жени, плеј-оф)

22:00ч

СПОРТИНГ – АКВА САНТАС (Португалија 1)