ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Вардар тргнува во одбрана на круната, Монпелје е првата пречка

Од денеска стартува новата битка за ракометарите на Вардар во Лигата на шампионите, а исто како и минатата година првиот натпревар се игра во Франција на теренот на Монпелје.

Овој дуел ќе биде денеска во центарот на вниманието и дефинитивно сите погледи се насочени кон оваа средба на која се очекува Вардар исто како лани да забележи добар резултат. Ако оди сè според планот на Писонеро ова може да биде навистина убав ден и најава за убав викенд.

Покрај средбите од Лигата на шампионите денеска има уште голем број на други натпревари, а подолу е нашиот избор на поинтересни дуели од голем број на првенства низ Европа.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

ПОТАИСА ТУРДА – ТЕМИШВАР (Романија 1)

11:30ч

КРАЈОВА – БАЈА МАРЕ (Романија 1, жени)

РАПИД БУКУРЕШТ – БУЗАУ (Романија 1, жени)

12:00ч

СПАРТАК – ВАРДАР (Македонија, Женска лига)

АСТРАХАНОЧКА – МАКАБИ АРГ (Куп на ЕХФ, жени)

14:00ч

ВИБОРГ – ХОЛСТЕБРО (Данска 1, жени)

15:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ВИСЛА ПЛОЦК (Лига на шампиони)

ЕСБЈЕРГ – АРХУС (Данска 1, жени)

ХОРСЕНС – СИЛКЕБОРГ (Данска 1, жени)

САРАТОВ – СТ. ПЕТЕРСБУРГ (Русија Супер лига)

16:00ч

БЈАСЕН – КАРЈЕНГ (Куп на ЕХФ, жени)

ИСТОГУ – ГОМЕЛ (Куп на ЕХФ, жени)

БУКСТЕУДЕ – БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН (Германија, Бундес лига 1, жени)

БИСТРИЦА – ЗАЛАУ (Романија 1, жени)

ЧСМ БУКУРЕШТ – ХЦМ СЛОБОЦИЈА (Романија 1, жени)

ДИНАМО АСТРАХАН – КРАСНОДАР (Русија Супер лига)

КАУСТИК – СПАРТАК МОСКВА (Русија Супер лига)

16:10ч

ХОЛСТЕБРО – СКЈЕРН (Данска 1)

16:15ч

АЈАКС КОПЕНХАГЕН – ОДЕНЗЕ (Данска 1, жени)

16:30ч

БЕРА БЕРА – ЦУГ (Куп на ЕХФ, жени)

СТРУЖАНКА – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК (Македонија, Женска лига)

17:00ч

ГОРЕЊЕ – КРКА (Словенија 1)

ГВАДАЛАХАРА – МОРАЦО КАЊАС (Шпанија Асобал)

БАКАУ – БУЗАУ (Романија 1)

СТЕАУА – РЕШИЦА (Романија 1)

БРАШОВ – ЧСМ СЛАТИНА (Романија 1, жени)

17:15ч

МОНПЕЛЈЕ – ВАРДАР (Лига на шампиони)

17:30ч

ПИК СЕГЕД – БАРСЕЛОНА (Лига на шампиони)

МИХАЛОВЦЕ – НОТВИЛ (Куп на ЕХФ, жени)

18:00ч

ТАТРАН ПРЕШОВ – БИДАСОА ИРУН (Лига на шампиони)

ДУБОЧИЦА – ШАМОТ (Србија Супер лига)

НОВИ ПАЗАР – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија Супер лига)

ПРОЛЕТЕР – ЖЕЛЕЗНИЧАР (Србија Супер лига)

АЦГЕРСДОРФ – ХИПО (Куп на ЕХФ, жени)

ДАБАС – БАЛАТОНФУРЕДИ (Унгарија 1)

ФЕРЕНЦВАРОШ – ТАТАБАЊА (Унгарија 1)

ЃИНЃИШ – БУДАКАЛАШ (Унгарија 1)

КЕЧ – МЕЦИНГЕН (Германија, Бундес лига 1, жени)

ГАЈА – СЦ ХОРТА (Португалија 1)

МАДЕИРА – МАЈА ИСМАИ (Португалија 1)

МЕТАЛУРГ –ВАРДАР ЈУНИОР (Македонија, Супер машка лига)

18:30ч

КУМАНОВО – СЛАВИЈА ПРАГА (Куп на ЕХФ, жени)

ХУЕСКА – АДЕМАР (Шпанија Асобал)

ПУЕРТО САГУНТО – ЛА РИОХА (Шпанија Асобал)

19:00ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – РАДОВИШ (Македонија, Супер машка лига)

ОХРИД – РАБОТНИЧКИ (Македонија, Супер машка лига)

СТРУГА – ПЕЛИСТЕР (Македонија, Супер машка лига)

Ј. ОРМОЖ – ИЗОЛА (Словенија 1)

КОПЕР – УРБ. ЛОКА (Словенија 1)

РИБНИЦА – МАРИБОР (Словенија 1)

АНАИТАСУНА – БЕНИДОРМ (Шпанија Асобал)

АТЛ. ВАЉАДОЛИД – СИНФИН (Шпанија Асобал)

ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – КУЕНКА (Шпанија Асобал)

АЛПЛА ХАРД – ГРАЦ (Австрија 1)

БАРНБАХ – АОН ФИВЕРС (Австрија 1)

КРЕМС – ЛИНЦ (Австрија 1)

ЕМСДЕТЕН – ФЕРНДОРФ (Германија, Бундес лига 2)

ЛИБЕК ШВАРТАУ – ЕЛБФЛОРЕНЦ (Германија, Бундес лига 2)

БИТИГХАЈМ – БАД ВИЛДУНГЕН (Германија, Бундес лига 1, жени)

НЕКАРЗУЛМЕР – МАЈНЦ (Германија, Бундес лига 1, жени)

АКВА САНТАС – БОА ХОРА (Португалија 1)

АВАНКА – БЕНФИКА (Португалија 1)

ВИТОРИЈА – БОАВИСТА (Португалија 1)

19:30ч

ПОРТО – МЕШКОВ БРЕСТ (Лига на шампиони)

КОБУРГ – ГУМЕРСБАХ (Германија, Бундес лига 2)

АЈЗЕНАХ – КОНСТАНЦ (Германија, Бундес лига 2)

БОРУСИЈА ДОРТМУНД – БЕНЗАЈМ АУЕРБАХ (Германија, Бундес лига 1, жени)

20:00ч

ППД ЗАГРЕБ – ПСЖ (Лига на шампиони)

БЕЗАНСОН – КОЛЕГО ГЕ ГАЈА (Куп на ЕХФ, жени)

БУРГ ДЕ ПАЖ – ШАМБРИ (Франција 1, жени)

ДИЖОН – МЕРИЊАК (Франција 1, жени)

ТУЛОН – ФЛЕРИ (Франција 1, жени)

20:15ч

МЕЦ – ПАРИЗ (Франција 1, жени)

20:30ч

ГРАДЕЦ – ТРЕБЊЕ (Словенија 1)