ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Вардар против Металург во дербито на денот

Со финалните натпревари од Купот на Македонија денеска ќе дојде до поделба на првите пехари од сезоната на домашен терен. Денеска се играат и машкото и женското финале во Куманово и тоа е централниот настан.

Сепак, дербито на денот ќе биде машкиот дуел меѓу Вардар и Металург каде ќе се бара новиот освојувач на трофејот. Тимовите кои имаат големо ривалство во последно време продолжуваат со нова пресметка.

Претходно како загревање и составите на Куманово и Вардар во женска конкуренција ќе имаат пресметка во обидот да се изборат за пехарот.

Денеска секако место ќе добијат и полуфиналените дуели на женскиот Ф4 во Лигата на шампионите.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

15:00ч

РАБОТНИЧКИ – ГРК ТИКВЕШ (Македонија, Прва машка лига)

15:15ч

КРИСТИЈАНСАНД – ЃЕР (Лига на шампиони – Ф4, жени)

16:00ч

ВАРДАР – КУМАНОВО (Куп на Македонија, жени)

16:30ч

ЛА РИОХА – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија, Асобал)

17:00ч

ГРАНОЉЕРС – КАЊАС (Шпанија, Асобал)

18:00ч

МЕЦ – РОСТОВ (Лига на шампиони – Ф4, жени)

БАЛАТОНФУРЕДИ – ЕГЕР (Унгарија 1)

БУДАКАЛАШ – ФЕРЕНЦВАРОШ (Унгарија 1)

ЧУРГО – ТАТАБАЊА (Унгарија 1)

ДАБАС – ВЕСПРЕМ (Унгарија 1)

ЃИНЃИШ – МЕЗОКОВЕСДИ (Унгарија 1)

КОМЛО – ВЕЧЕШ (Унгарија 1)

18:30ч

ГУМЕРЗБАХ – ЛЕМГО (Германија, Бундес лига)

МЕТАЛОПЛАСТИКА – ПАРТИЗАН (Србија, Супер лига, плеј-оф)

ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – ВАЉАДОЛИД (Шпанија, Асобал)

19:00ч

ВИНКОВЦИ – ППД ЗАГРЕБ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)

ЖЕЛЕЗНИЧАР – ДИНАМО П. (Србија, Супер лига, плеј-оф)

МОКРА ГОРА – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија, Супер лига, плеј-аут)

СЛОГА – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија, Супер лига, плеј-аут)

АНАИТАСУНА – СИНФИН (Шпанија, Асобал)

КРЕМС – АОН ФИВЕРС (Австрија 1, плеј-оф)

ДУКЛА ПРАГА – ЈИЦИН (Чешка Екстра лига, плеј-оф)

ПОРТО – АКВА САНТАС (Португалија 1, плеј-оф)

20:00ч

ВАРДАР – МЕТАЛУРГ (Куп на Македонија, мажи)

ГОРИЦА – ЗАМЕТ (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

СЕСВЕТЕ – ЛАБИН (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

АЛКОБЕНДАС – БИДАСОА ИРУН (Шпанија, Асобал)

20:30ч

ЛАЈПЦИГ – БЕРГИШЕР (Германија, Бундес лига)

ХУЕСКА – КУЕНКА (Шпанија, Асобал)

ШИОФОК – ЕСБЈЕРГ (Куп на ЕХФ, жени, финале)

ДИЖОН – ЛИМОЖ (Франција 2, плеј-оф)

НАНСИ – МАСИ ЕСОН (Франција 2, плеј-оф)