Вујовиќ официјално на клупата на Загреб до 2018!

Денес на прес-конференција во Загреб, стручниот штаб на хрватскиот шампион ППД Загреб го обелодени новиот договор со тренерот Веселин Вујовиќ. Генералниот менаџер на клубот, Божидар Јовиќ истакна дека досегашната соработка со тренерот се покажа како голем хит и дека сите во клубот, почнувајќи од играчите, тренерите, вработените и администрацијата на крајот, се апсолутно воодушевени што Вујовиќ одлучи да го продолжи договорот со хрватскиот шампион.

По последните два месеци поминати во интензивни дискусии и преговори со тренерот Вујовиќ, со големо задоволство можам да потврдам дека ние одлучивме да ја продолжиме соработката на обострано задоволство. Од наша страна во ниту еден момент не беше дискутабилно дали го сакаме Вујовиќ за тренер, па дури и последниот пораз на Барселона во нашите очи не ги засени сите фантастични резултати што тренерот ги има направено по доаѓањето. Ние знаевме од порано дека имаме тим полн со потенцијал а по доаѓањето на тренерот Вујовиќ ние направивме еден вистински европски пробив и направивме голем резултат.
За нешто повеќе од тоа, иако повторувам дека имавме успешна сезона, потребни се многу години работа, па ние сме свесни дека нема големи резултати преку ноќ, затоа одлучивме да го задржиме нашиот тренер во клубот во еден долг временски период. Ние веруваме во тренерот Вујовиќ, и дека тој е вистинскиот човек за овој млад тим

– истакна на почетокот на прес-конференцијата, генерален менаџер на ракометниот клуб Прво Плинарско Друштво Загреб, Божидар Јовиќ.

Морам да признаам дека поразот од Барселона доста ме потресе. Како што е факт дека еден пораз не може да ги засени сите добри натпревари оваа сезоната, исто така факт е дека одигравме срамно на тој натпревар и дека требаше да покажеме многу повеќе. Но, љубовта на моите играчи, пораките со поддршка од луѓето во и околу клубот, како и сите оние фанови и луѓе кои ги среќавам на улица секој ден за мене беа голем поттик да останам тука во Загреб. Токму средината ми даде до знаење дека сум добредојден тука, и дека правам нешто добро и искрено и дека Загреб и јас имаме заедничка иднина. Од друга страна, како човек кој сака да се натпреварува, ме прогонува мислата дали тие победи против Кил и Париз се нашата реалност или реалност е оној пораз во Барселона. Отсекогаш сум спортист во вистинска смисла на зборот, играч и тренер кој навистина тешко се откажува кога нешто разграничат и тоа беше повеќе секако една причина да останам и да продолжи да работи со овој голем тим. Разговарано е и за време на траењето на договорот, така што се дискутира дали е подобро да се регистрирате за еден, три или пет, но некако ја завршивме спогодбено заклучи дека нашата соработка ќе трае до взаемно задоволство

– рече тренерот Веселин Вујовиќ на денешната прес-конференција.