Во Запорожје тргнува новата сезона во ЛШ, а Вардар в недела со одбраната на тронот

Мотор Запорожје и Чеховски медведи кои играат во иста група со Металург ја отвораат сезоната во Лигата на шампионите. Тие го играат првиот натпревар во сезоната во која Вардар ја брани круната освоена минатата сезона во Келн.

Првиот меч е од групата Д каде што покрај овие два тима и Металург се наоѓаат и составите на Монпеље, Спортинг и Бешикташ. Средбата е закажана за 17:15 часот, а домаќини се Украинците.

Денеска ќе играат и составите на Кадетен Шафхаузен и Елверум, а тоа е меч од групата Ц. Оваа средба почнува од 20:15, а и двата дуели се од групите коишто се со тимовите со послаб квалитет коишто ќе имаат долга битка за да се најдат до место за осминафиналето каде што ќе налетаат на второпласираните тимови од групите А и Б.

Она што е главно во Лигата на шампионите ќе се случува од сабота кога тргнуваат со игра и тимовите коишто се подоброрангирани односно имаат далеку посилни состави. Тие се во групите А и Б, па тогаш ќе биде максимално интересно да се види како актуелниот Европски првак ќе тргне во одбраната на тронот.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – МАЖИ

РАСПОРЕД ЗА 1. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 16 СЕПТЕМВРИ

КРИСТИЈАНШТАД – ППД ЗАГРЕБ            16:00 ч.

НЕДЕЛА, 17 СЕПТЕМВРИ

ВИСЛА ПЛОЦК – ВАРДАР           19:00 ч.

НАНТ – ПИК СЕГЕД         19:30 ч.

РАЈН НЕКАР – БАРСЕЛОНА         19:30 ч.

ГРУПА Б

САБОТА, 16 СЕПТЕМВРИ

БРЕСТ МЕШКОВ – ВИВЕ КИЕЛЦЕ             16:00 ч.

ФЛЕНЗБУРГ – АЛБОРГ   17:30 ч.

ЦЕЛЈЕ – ВЕСПРЕМ           17:30 ч.

НЕДЕЛА, 17 СЕПТЕМВРИ

КИЛ – ПСЖ         17:15ч

ГРУПА Ц

ДЕНЕСКА

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – ЕЛВЕРУМ         20:15 ч.

НЕДЕЛА, 17 СЕПТЕМВРИ

СКЈЕРН – ДИНАМО БУКУРЕШТ 16:50 ч.

ГОРЕЊЕ – АДЕМАР ЛЕОН           17:00 ч.

ГРУПА Д

ДЕНЕСКА

МОТОР З. – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ          17:15 ч.

САБОТА, 16 СЕПТЕМВРИ

МОНПЕЉЕ – МЕТАЛУРГ              17:30 ч.

НЕДЕЛА, 17 СЕПТЕМВРИ

БЕШИКТАШ  – СПОРТИНГ            16:00 ч.