Висер се извини за конфликтот во 2011

Играчот на германскиот клуб Лајпиц – Маура Висер се извини за конфликтот од 2011 година со тренерот на холандската репрезентација Хенк Гроенер и некои од соиграчите од националниот тим. По конфликтот таа беше отстранета од репрезентацијата и не е повикана на подготовките на националиот холандски тим.

“Во минатото кажав некои зборови без размислување. Се извинив за мојата постапка и се надевам дека другите ќе имаат разбирање за тоа”  за холандските медиуми изјави Висер.

Холанѓанката имаше одлична сезона во дресот на Лајпциг и успеа да го освои германскиот куп како и второто место во домашното првенство.

Холандскиот тим наскоро ќе настапи на турнир во Тунис како подготовка пред Европското првенство во Унгарија и Хрватска. Нејзинати соиграчи во најголем дел се дел од подготовките на нивните презентации.

“Жално што ја тренирам сама во клубот и се повеќе и повеќе жалам што мојата меѓународна кариера завршува. “