Вардарци внимавајте: Нант и Лазаров дадоа 25 голови за едно полувреме!

Следниот противник на Вардар во Лигата на шампионите, францускиот Нант на Кире Лазаров со победа ја заврши последната „контрола“ пред гостувањето во Скопје. На натпревар од 2 коло во францускиот шампионат, Нант дома беше подобар од Сесон Рен со 37:30.

Иако во поголемиот дел од првиот дел гостите диктираа темпо и водеа и со 5 голови, 7:12, сепак во второто полувреме домашните „нагазија“ и на Сесон му немаше спас. Нант беше убедлив во вториот дел, 25:16, и на крајот славеше со 38:30. Во игра влегоа сите ракометари, освен голманот Димулен, кој беше одличен против ПИК Сегед.

Лазаров не беше премногу расположен и постигна 3 гола од 9 обиди, додека најдобри стрелци беа Турна со 6 голови, Њокас даде 5, додека по 4 дадоа опасните крила Клајн, Балагер и Матулиќ, а замената на Лазаров, Гурбиндо исто така погоди 4 пати. На голот беше одличен голманот Арно Сифер со 14 одбрани, од кои 2 пенали.