Бразил победник на Пан-Американските игри

Оваа година Хавана беше домаќин на Пан-Американските игри. Вкупно 12 земји учестуваа на натпреварувањата и стартуваа поделени во две групи. Во самата завршница на натпреварувањето се сретнаа Бразил и Куба и бразлиската репрезентација иако настапи без дел од најдобрите играчи сепак стигна до лесен триумф над Куба се 4 погодоци разлика 26-22 во големото финале.
Во натпреварот за бронзениот медал, Аргентина беше поуспешна од Порторико и победи со реузлтат од 33-16.


Конечен пласман:

1. Бразил
2. Куба -> се квалификува за Светското првенство 2015
3. Аргентина-> се квалификува за Светското првенство 2015
4. Порторико -> се квалификува за Светското првенство 2015
5. Уругвај-> ќе игра дополнитлени квалификации за Светското првенство 2015
6. Гренланд
7. Парагвај
8. Мекиско
9. Чиле
10. САД
11. Венецуела
12. Гвателама


Идеален состав на првенството

Голман: Џесика Оливеира  (Бразил)
Лево крило: Самира Роша (Бразил)
Лев бек: Жакелин Анастасио (Бразил)
Централен бек: Ејтане Ризо (Куба)
Десен бек: Натали Чебало (Пуерто Рико)
Десно кирло: Гленсис Рејес (Куба)
Пивот: Антонела Мена (Аргентина)