Божовиќ и Хансен најпрецизни по девет рунди

Австрискиот репрезентативец, член на македонскиот тим Металург, Јанко Божовиќ ја предводи листата стрелци во Лигата на шампионите. Божовиќ заедно со ѕвездата на ПСЖ Микел Хансен имаат постигнато по 66 погодоци во пресрет на десеттото коло од елитното натпреварување.

Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров моментално заостанува за девет погодоци и се наоѓа на осмата позиција, додека кај Вардар најпрецизен е Тимур Дибиров кој има постигнато 48 погодоци и се наоѓа на 19-та позиција.

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ (ТОП 30)

1. Јанко Божовиќ (AUT) 66 HC Metalurg (MKD)
Миккел Хансен (DEN) 66 Paris Saint-Germain (FRA)
3. Кристијан Малмагро (ESP) 65 Naturhouse La Rioja (ESP)
4. Деан Бомбач (SLO) 62 MOL-Pick Szeged (HUN)
5. Габор Часар (HUN) 59 Kadetten Schaffhausen (SUI)
6. Момир Илиќ (SRB) 58 MVM Veszprém (HUN)
Барис Пукуски (BLR) 58 HC Motor Zaporozhye (UKR)
8. Кирил Лазаров (MKD) 57 FC Barcelona Lassa (ESP)
Растко Стојковиќ (SRB) 57 HC Meshkov Brest (BLR)
10. Андре Линдбо (NOR) 56 Elverum Handball (NOR)
11. Дмитри Ковалев (RUS) 54 Chekhovskie Medvedi (RUS)
12. Андрес Егерт (DEN) 52 SG Flensburg-Handewitt
13. Рамазан Доне (TUR) 51 Besiktas Jimnastik (TUR)
Ангел Перез Фернандез (ESP) 51 Naturhouse La Rioja (ESP)
Никола Карабатиќ (FRA) 51 Paris Saint-Germain (FRA)
16. Кристијан Бјорсен (NOR) 50 IFK Kristianstad (SWE)
Лука Митровиќ (SRB) 50 Elverum Handball (NOR)
18. Ласе Бредекјар Андерсон (DEN) 49 KIF Kolding Kobenhavn (DEN)
19. Тимур Дибиров (RUS) 48 HC Vardar (MKD)
Иман Џамали(HUN) 48 IFK Kristianstad (SWE)
Андре Шмид (SUI) 48 Rhein-Neckar Löwen
22. Сергеј Бурка (UKR) 47 HC Motor Zaporozhye (UKR)
Дарко Џукиќ (SRB) 47 Besiktas Jimnastik (TUR)
Јонас Калман (SWE) 47 MOL-Pick Szeged (HUN)
25. Јуре Доленец (SLO) 46 Montpellier HB (FRA)
Бо Спелерберг (DEN) 46 KIF Kolding Kobenhavn (DEN)
Џери Толбринг (SWE) 46 IFK Kristianstad (SWE)
28. Мануел Линигер (SUI) 45 Kadetten Schaffhausen (SUI)
29. Михал Јурецки (POL) 44 KS Vive Tauron Kielce (POL)
30. Томас Иванчик (HUN) 43 HCM Baia Mare (ROU)
Денис Кристопанс (LAT) 43 HC Meshkov Brest (BLR)