Белорусија ја тресна Србија од земја среде Ниш!

По фантастичната претстава на репрезентативците на Србија во Полска и високата победа против селекцијата на Душебаев, Србите како домаќини во Ниш ја пречекаа Белорусија. Белоруските ракометари загубија драгоцени бодови во првиот дуел против Романија, затоа во трката по место на Европското првенство во Хрватска Србија беше недвојбен фаворит.

Но работите на паркетот не изгледаа така. Уште по воведните 0-2 белорусите покажаа дека ја затвориле ерата на Рутенка и со нови сили се подготвени за нови подвизи. Ненадиќ го изедначи резултатот, но следуваше серија од 5 погодоци во низа која ги одведе гостите на сигурни 2-7 по девет минути игра. Српските ракометари се обидуваа да се вратат во колосек, меѓутоа прагот од три поодоци никогаш не успеаа да го преминат. Затоа на спротивната страна фантастичен ден имаше белорускиот состав, во финишот на полувремето со нова низа ја најави својата амбиција, а конечниот резултат на паузата гласеше високи 13-20.

Во вториот дел, белоруските репрезентативци во манир на искусни ракометари ја одржуваа високата предност и трпеливо чекаа да се распадне играта на противникот. Затоа на крајот Белорусија се радуваше на висока предност изразена со девет погодоци разлика за конечни 27-36.

Најпрецизен во составот на Белорусија беше Пуховски со осум голови, Јурњак и Кавалек постигнаа по седум додека Шиловиќ ги следеше со шест. Кај домаќините Џукиќ постигна осум голови, а Ненадиќ и Џорџиќ постигнаа по пет голови.