Баја Маре и Георгиевска славеа против Виборг

Романската екипа Баја Маре каде настапува и македонската репрезентативка, Елена Ѓорѓиевска славеше на гостувањето во Данска против Виборг со 31:30 ( 13:12) во рамките од Лигата на шампионите. Виборг на терен излезе со само 11 ракометарки, а токму Рике Сков ја предводеше листата на стрелци со 11 погодоци. Во листата на стрелци се запиша и младата ракометарка од Виборг, Сара Паулсен која постигна два погодоци. Нашата репрезентативка Елена Ѓорѓиевска одигра клучна улога во романскиот тим и два пати се запиша во листата на стрелците. Со победата против Виборг екипата на Баја Маре се вклучи во борбата за третата позиција во втората група.

Резултати, Група 1

РК Крим Меркатор – ЖРК Будуќност 20:23 ( 8:16)

Лајпциг – Турингер 25:34 ( 14:11)

Динамо – ЖРК Вардар 33:25 ( 15:13)

Табела

1. ЖРК Будуќност 13

2. Динамо 10

3. Лајпциг 6

4. Турингер 6

5. ЖРК Вардар 5

6. РК Крим Меркатор 2

Резултати, Група 2

Савехоф – Ларвик 20:25 ( 11:13)

Ѓер – Мец 31:27 ( 15:11)

Виборг – Баја Маре 30:31 ( 12:13)

Табела

1. Ларвик 14

2. Ѓер 12

3. Виборг 5

4. Мец 4

5. Баја Маре 4

6. ИК Савехоф 3